Slovo patronky Dikobrazu


„Smála se, aby nemusela plakat.“

Dikobraz si představuji jako 75-letou dámu.
Zažila období poválečných let, čisté euforie z konce války i znovunabyté svobody. Narodila se jako nadstranické nezávislé satirické médium v červenci roku 1945. Tato svoboda měla bohužel jepičí život. Velmi záhy prožila obrovské rozčarování a postupné zneužívání komunistickou zrůdnou ideologií. Tyto jizvy a šrámy nese na své tváři dosud. Je spojována s temnou historií, ačkoli si nemohla vybrat. Redakcí časopisu prošly stovky lidí, od komunistů, přes významné výtvarníky až po zakázané autory, kteří publikovali pod nejrůznějšími pseudonymy. Humor byl zneužit jako ideologický nástroj.

Dikobrazí dáma ustála vše. Je silná. Ví, co je bolest, bezmoc, nesmyslnost, hloupost i absurdnost. Potřebovala 30 let na odpočinek a nyní přichází v nové podobě - jako otevřená, svobodná platforma pro novou generaci. Aby formou kresleného vtipu připomínala hodnoty, jakými jsou svoboda projevu, demokracie, kritické myšlení, respekt k druhým nebo lidská práva. Abychom nezapomněli. Nejen na temnou minulost, ale především na křehkou svobodu, kterou máme. Ještě je čas.

Mám za to, že spojením úspěšného portálu Kresleného vtipu Kryštofa Bernata a značky Dikobraz má platforma potenciál těmto hodnotám dostát. Kryštof Bernat je člověk se srdcem na pravém místě.

Přeji si, aby se probudila nová, čistá energie a prostor k vyjádření měli především mladí lidé, kteří nemají otrockou mentalitu svých rodičů, kteří mají odvahu vyjet ze zajetých okolí a přinést nějakou nadosobní hodnotu. Hodnotu, která se dotkne všech a změní společný život k lepšímu.

Říká ilustrátorka Bára Buchalová, která značku Dikobraz převzala pod ochranná křídla.

Usměj se na Dikobrazu
Přihlas se nebo Klikni a koukej