Druhá vlna Koronaviru

Druhá vlna koronaviru už nebude na Číně očima kreslených vtipů


Nám, laikům, není vždy jasné, jak se orientovat v množství údajů ohledně nákazy COVID-19, a stejně tak v množství názorů odborníků na otázku, zda již první vlna nákazy koronavirem proběhla a zda nyní raší již výhonky vlny druhé, která může mít ještě horší dopady.



Podle Hanse Henri Klugeho, ředitele Evropské regionální kanceláře WHO, v posledních týdnech zaznamenali v 30 zemích Evropy nárůst onemocnění koronavirem. V 11 z nich může pak urychlené rozšíření vyvolat obnovení epidemie. A pokud se to nezastaví, ocitne se zdravotnický systém těchto evropských zemí na „kraji propasti“.

Ovšem jiní odborníci poukázali, že nárůsty od 200 na 400 případů nelze označit za „druhou vlnu“.

No jasně, že to není druhá vlna, řekl by optimista. To je varování, řekl by realista. To je začátek druhé vlny, konstatoval by temně pesimista.


Takže jak to tedy je a máme se bubákovat?

Z čistě logického hlediska a nárůstu onemocnění se zatím dá hovořit v podstatě o první vlně, která má celosvětově na kontě 9,5 milionů nakažených koronavirem a ještě vzroste. Tato první vlna pandemie byla charakterizována vývozem z Číny do světa a následně kaskádovitě se epidemie proskotačila na všechny kontinenty – ačkoliv, pravda, přesné údaje o Arktidě a Antarktidě a mezi tučňáky ještě nejsou.

Nyní jsou hlavními kandidáti na export pandemie Spojené státy, Latinská Amerika a Indie (částečně i Rusko).

Afrika kupodivu, se svými celkově 200 tisíci nakažených, zatím cudně čeká na svoji příležitost ukázat „bílému a žlutému“ muži, jaká bude pomsta černého kontinentu za léta rabování, kolonialismu a vůbec vykořisťování.

To nás vede zpět k Spojeným státům. Svobodomyslní a chvílemi se jevící mírně slabomyslní Američané se rozdělili na dvě nesmiřitelné skupiny. Jedni – řekněme konzervativci, republikáni a fandové Donalda Trumpa svolávají demonstrace za odstranění omezení ohledně nákazy (roušky, distanc, zákaz shromažďování, karanténa ), druzí – na základě výbuchu nevole se zvůlí policie v případě vraždy George Floyda, vyrukovali do ulic demonstrovat bez ohledu na omezení (roušky, distanc, zákaz shromažďování, karanténa). Vzhledem k tomu, že Trump sám koronavirus a omezení zpočátku bagatelizoval, bude pro administrativu prezidenta obtížné přesvědčovat obyvatele o nutnosti dalšího omezení. Při kritice prezidenta – například Madonna ho označila vlídně za „nacistu“ a „sociopata“ – to je vcelku pochopitelné. A tak ve výsledku mají sice USA 2,3 miliony nakažených, přes 120 tisíc mrtvých. A aby toho nebylo málo šéf CDC Robert Radfield uvedl, že nakažených je v reálu asi 23 milionů.


Druhým kandidátem na zpětný export je Latinská Amerika, kde vede jednoznačně Brazílie se svými denními přírůstky okolo 40 tisíc nakažených koronavirem a zdatně si počíná i Indie v Asii s denními přírůstky okolo 16 tisíc.

Řekněme, že tyto oblasti, zvící kontinentů, přece jen pandemii do podzimu utlumí a dostanou pod kontrolu.

Je jasné, že okamžitě dojde k masovému uvolnění zdravotních restrikcí, zaplní se bijáky, restaurace a bary, stadiony a zbývající menší část demonstrantů sundá masky.

A protože dnes již učenci vědí, že se koronavirus nemusí u mnoha jedinců projevit patřičnými syndromy, stávají se latentními nositeli a přenašeči, a pro zdravotníky prakticky bez šance tuto roztomile společenskou a celoplanetární diverzi odhalit.

Ale potom přichází na řadu již dnešní varování WHO, že přijde druhá vlna. A pesimističtí vědci upozorňují, že bude mít katastrofické důsledky. Ani ne proto, že by šlo o velká ohniska epidemie – ta by se dala ještě nějak potlačit - , ale proto, že by se mohla krýt se sezónním nárůstem chřipky. Vzhledem k tomu, že zdravotnictví ve většině zemí jelo na doraz, například u vyspělých zemí jako Velká Británie musel zdravotní systém potlačit léčbu jiných nemocí, což rozhodlo u tisíců pacientů o předčasném odchodu z tohoto slzavého údolí, je celkem namístě otázka, jak se tak zchromlé systémy vyrovnají s novým úderem právě v kombinaci s obyčejnou chřipkou.

Co máme tedy dělat, jak se na tuto ošklivou situaci připravit?

Samotní odborníci také nevědí, kromě obligátních rad umýt si ruce po vyčurání a ne předem. Kdo má zdatné plíce může provozovat sex i s maskou, jak doporučují v New Yorku.


Hlavní prevencí však má být – což uznávají téměř všichni – za a) vakcína, nebo za b) přímo lék.

Zde se ale můžeme přiklonit k pesimistickému názoru zakladatele Microsoftu Billovi Gatesovi, který si myslí, že vakcíny nebudou tak účinné, aby zabránily šíření viru (na výhradu, že Gates není vědecký odborník na viry ve zdravotnictví, lze poznamenat, že je jistě odborníkem na počítačové viry s nutnou dávkou představivosti).

Hlavně však varoval, že očkování patrně ne všichni lidé přijmou. Není třeba vysvětlovat, že v posledních letech se proti očkování, a zvláště plošnému, vede všude válka bojovníků za právo se nakazit, deformovat a toto blaho přenášet na druhé.


Takže kvůli výše uvedenému docházíme k laickému závěru, že nás druhá vlna nákazy COVID-19 nemine, a to s vysokou mírou pravděpodobnosti rovnající se jistotě. Takže lidé bděte, doplňujte sklad toaletního papíru a dávejte si pozor na lidi!


Obrázek uživatele Jiří Kouda

Jiří Kouda

Mgr. Jiří Kouda (*1960), novinář a publicista. Absolvoval magisterské studium na FF UK obor kulturologie. Uplynulých dvacet let pracoval jako zpravodaj zejména v denících (Právo, Práce, Deníky Bohemia atd.). V současné době se věnuje zahraniční politice a parlamentnímu dění. Pět let byl redaktorem v týdeníku Ekonom. Nyní pracuje pro Dikobraz.

Líbilo? Sdílejte a udělejte radost přátelům
Další články s vtipy? Dejte like a dáme vědět!
Nejčtenější články
  1. 2 402 přečtení
  2. 2 082 přečtení
  3. 1 322 přečtení
  4. 1 046 přečtení
Usměj se na Dikobrazu
Přihlas se nebo Klikni a koukej