Konec kreslenyvtip.cz - vítejte v Dikobrazu 2020!

912 návštěv

Dnes je 21.6.2020 zhruba 241 milionů 320 tisíc 200 vteřin od založení nenápadného webu kreslenyvtip.cz. Ten jsem postavil hlavně z lásky k tátovi, akad. soch. Janu Bernatovi, a k poctě jeho odkazu. Šlo převážně o snahu změnit společnost k lepšímu. Cítíte závan utopie? Možná jsem snílek.

Ale možná ne, protože jsem narazil na patronkou značky Dikobraz. Ta tuto značku bránila 13 let. Jde o renomovanou (promiň Báro :D) ilustrátorku Báru Buchalovou, a po sérii e-mailů a telefonátů jsme zjistili, že máme nejen stejný pohled na vize a hodnoty této historické značky, ale také velmi podobnou povahu a prošli jsme si podobnými peripetiemi a překvapeními… A tak jsme tady. Pokud se snad nacházíte na chodníku, v dopravním prostředku — zkrátka kdekoliv to bolí, upadnete-li — nasměrujte prosím své úsilí na centrum rovnováhy, protože pod vahou potvrzení následující novinky se mnohým z vás podlomí pastelky:

S velikou úctou, pokorou, snahou o zodpovědnost ale i chutí inovovat, si dovolujeme oznámit, že světlo poprvé rozsvícené v roce 1945, pohaslé rokem 1989, nyní opět rozsvěcujeme. A protože je rok 2020, nejde už o klasickou ohnivou pochodeň, ale o LED technologii s čipy produkující energii ve formě fotonů plující do prostoru. Jo hold už máme 21. století, takže žádný inkoust… Nejsme v novinovém stánku, zato jsme blíže: ve vašem telefonu, počítači, zkrátka tam, kde nás potřebujete.

Dikobrazu uštědřil jméno jeden z velikánů české historie, buď Ondřej Sekora (zdroj: wikipedie) nebo Jaroslav Seifert (zdroj: slovník české literatury při ÚČL AV ČR). Každopádně tak či onak, člověka až přechází humor… Ale to by neměl! Dikobraz otevíráme mladým, starým, širokým i bystrozrakým (těm hlavně!), ale přísně ho zavíráme před samozvanými kurátory humoru a velekněžími smíchu (oni vědí), kteří by měli za cíl škatulkovat, hledat pointu tam, kde není, a hlavně, brát humor (a sebe) vážněji, než se sluší.

Co je našim cílem? V Dikobraze měli na zdi šuplata - každé téma mělo svůj název na šuplíku: třeba hospody, alkoholici atd. My jich tu máme 10 tisíc… Vítejte v Dikobrazu 2020. Koho by dnes napadlo, že tato kavárenská sranda dokáže přilákat téměř 200 tisíc lidí, kteří si za poslední půl rok prohlédli milion stránek našeho skromného webu. A ono ano. v případě Koronaviru a jeho podtémat jsme toto číslo dokonce překonali. A další témata přicházejí každý den. Podívejte se na Trumpa, naší vládu, Evropskou Unii, Brexit, atd. atd. Je tedy jasné, že kreslený humor není v naši zemi dostatečně akcentován a tak zvedáme flintu, která z nějakého důvodu upadla do žita. A energie máme dost.

Co je cílem nového Dikobrazu?

Rétorikou humorných a satirických prostředků hodláme předávat hodnoty se společensko-sociálním přesahem. O jaké hodnoty jde? Protože jsme Dikobraz, cítíme jako povinnost zahojit menší šrám utržený totalitním režimem, a prosazovat svobodu projevu. Zadruhé, protože jsme dnes tolik zavaleni návrhy všemožných samozvaných spasitelů, rádi bychom také podpořili kritické myšlení. Z dlouhodobého hlediska se tedy chceme věnovat demokratickým hodnotám. Ano, Dikobrazu 2020 nejde primárně o to, že s úsměvem jde všechno líp. Hodláme vyjadřovat respekt k druhým, rovnost a bránit slabé. Dikobraz 2020 vidíme jako umělecké inteligentní noviny — moderní médium pro lidi, kteří se nebojí zjistit, že je více než jeden pohled na pravdu.

Koho hledáme?

* Sebejistí kreslíři, pokud souhlasíte s našimi hodnotami, zaregistrujte se a my si vás všimneme.
* Méně sebejistí kreslíři, pokud vás baví malovat, ale humor necháváte jiným, zaregistrujte se a kreslete obrázky do Bablu — naši nejlepší Bableři už se o pointu poperou :)
* Redaktoři, komentátoři, mate-li vlastní smysl pro humor, kontaktujte nás.

Pojďme se společně zasmát sami sobě. Pojďme se ukázat, inspirovat a pokusit se najít pravdu. Nastavme zrcadlo, na které se dá dívat a pokud možno, které dokáže bavit.

Vítejte v Dikobrazu 2020.

Kryštof Bernat

Obrázek uživatele Dikobraz

Dikobraz

Dikobraz je komunita humoru. Máme rádi humor, protože uvolňuje napětí a prozrazuje, s kým máte tu čest. Jsme drzí, jsme sví. Společně předcházíme tisícům slov. Šéfredaktorem Dikobrazu je Kryštof Bernat.

Líbilo? Sdílejte a udělejte radost přátelům
Další články s vtipy? Dejte like a dáme vědět!
Nejčtenější články
  1. 3 114 přečtení
  2. 2 360 přečtení
  3. 1 224 přečtení
  4. 912 přečtení