Mazák - mikropovídka

3 návštěv

Mazák J. A. Myslivec

V přijímači se voják nenudí a kamarád Karel tuto zkušenost zažil tuplovaně. Jeho velitelem družstva byl svobodník Čágo, z malé vesničky na jižním Slovensku, kde pracoval jako pasák ovcí. Když rukoval, tak jel poprvé v životě autobusem i vlakem. Byl jediný svobodník v RVHP, jehož inteligence se nedala změřit, prostě se prý ztratila.
Na kamaráda Karla si Čágo zasedl hned první den. Komínek z vojenských košil mu pokaždé ze skříňky vyhodil, byť byl složen velmi úhledně, hranka, linka. Jednoho dne dostal Čágo dozorčího roty u nováčků a po odchodu velitele roty domů se stal pánem celého patra. Okamžitě si zavolal Karla a odvedl ho nahoru, do patra mazáků. „Vojíne, tento hajzl je zasratý a ucpatý. Vysoukejte si rukáv a rukou hajzl vyčistíte, dokud nebude čistý, nepůjdete spát, i kdyby to do rána trvalo.“ Čágo se odporoučel dolu buzerovat další bažanty a Karel se zamyslel.
Byl vyučený instalatér a kanalizace mu cosi říkala. Odešel do svého patra, kde pod stropem byla kanalizace vyvedena z vrchních záchodů koleny do stoupaček. Pod každým záchodem byl takzvaný čistící kus, jakési dvířka do roury přitažená křídlovými maticemi. V technické místnosti našel dlouhý drát a násadu od koštěte. Na jedné straně drát přivázal na oko dvířek a na druhém konci omotal v půli násadu, potom pečlivě zatáhl za násadu, aby drát hodně našponoval. Nakonec opatrně odšrouboval křídlové matice.
Vyšel na chodbu a zrovna potkal Čága. „Soudruhu svobodníku,“ řekl uctivě, „potřebuji od vás pomoci, vy jste tak chytrý a silný.“ To na Čága velice zapůsobilo, protože s ním šlo několik mazáků, kterým se chlubil, jak ho bažanti jako velitele poslouchají. Karel s Čagem vešli na hajzlík, kde mu Karel vysvětlil, že potřebuje sundat ten uzávěr, aby trubky vyčistil. Za násadu jsem tahal vší silou, ale vy jako silný svobodník tu určitě zvládne lépe. Ve dveřích stáli mazáci a jejich tváře dávali najevo, jakou lumpárnu má na hloupého vejtahu Čága připravenou.
Čágo chtěl před ostatními mazáky zvednout svoje „Já“, tak bez otálení bafl za násadu a silou zabral. Karel stačil uskočit do technické místnosti, mazáci ve dveřích instinktivně couvli do chodby. Nechápající Čágo stál uprostřed místnosti s otevřenou pusou, s násadou v ruce a od hlavy až k patě byl zmáčen sprškou kousků toaletního papíru a páchnoucích výkalů.
Mazák hromotluk se přísně podíval na pokáleného svobodníka a řekl, „Čágo, jestli se na tohoto bažanta (ukázal prstem na Karla) jen křivě podíváš, rozflákám ti držku, jasný!“ Karel s chutí uklízel způsobený nepořádek, protože věděl, že ve sprchách se intenzivně sprchuje oblečen Čágo i se šňůrami dozorčího…

Obrázek uživatele Jan Antonín Myslivec PaedDr.

Jan Antonín Mys...

Narodil se v květnu 1951 v Táboře, kde taky dlouhá léta žil. Dnes si užívá zaslouženého odpočinku na své chalupě v Bezděčíně, kousek od Tábora. Jedním z jeho koníčků je výtvarná stránka. Grafické listy, malba různou technikou a kreslený humor. Ten kreslí pro radost už od základky, kde rád karikoval kantory a nakonec se jím také stal. Kreslený humor je hlavně reakce na okolní dění, podané jeho úsměvem. První kreslený vtip mu vyšel na střední škole v krajském deníku. Postupně kreslil do různých deníků a časopisů. Dnes kreslí hlavně pro radost svou a svých přátel. Zpětná pozitivní reakce čtenářů i jeho přátel na kresby mu dává poznání, že kreslený humor je důležité koření života…

Líbilo? Sdílejte a udělejte radost přátelům
Další články s vtipy? Dejte like a dáme vědět!
Nejčtenější články
  1. 3 144 přečtení
  2. 2 367 přečtení
  3. 1 231 přečtení
  4. 918 přečtení