Kuřácký křest. mikropovídka

8 návštěv

Kuřácký křest J. A. Myslivec

Skoro každý si prošel v mládí kuřáckým testem a ne vždy to dopadlo dobře. Tři malý kluci, Zdenek 9 let, Slávek 7 let a Jirka 5 let to zažili také. Zdeněk byl pro malé kluky kamarád protřelý životem, a když jim ukázal cigarety, které před tím odcizil svému strejdovi, souhlasili. „Kluci, naučím vás kouřit.“ Zněl návrh, kterému se v tomto věku nedá odolat.
Kluci začali hledat místo, kde by mohli okusit dospělými tak vychvalovaný pocit při kouření. Jenže všude potkali nějakého dospělého a tak Zdeněk rozhodl, že se s výukou kouření přesunou za ves, do polí. První pole za velkou stodolou bylo kvetoucí bramborové a nať brambor se vypínala vysoko nad brázdy, byla mladším klukům po ramena. „Tady to bude, nikdo nás neuvidí.“ Rozhodl vůdce kuřácké školy a všichni tři zmizeli v bramborové nati.
Kluci sedíce v brázdách na bobku v tu chvíli začali prožívat opojení klukovské lumpárny a potichu se na sebe šklebili. Zdeněk slavnostně vyndal krabičku cigaret. Tři cigarety se usadily v koutku úst a střetly nad hořící zápalkou. „Musíte hodně zatáhnout a kouř vdechnout.“ Radil nejstarší Zdeněk, který často při kouření pozoroval svého strýce, silného kuřáka. „To není vůbec dobré,“ prohlásil ihned nejmladší Jirka. Zdeněk mu vysvětlil, že teprve druhá a další cigareta chutná a tu první to musí vydržet.
Z brambor se linul kouř a ozývalo kašlání. Jirka už nekouřil, jen držel v ruce zapálenou cigaretu a pozoroval oba kamarády. Slávek se nechtěl nechat zahanbit a tak statečně šlukoval kouř a sledoval staršího Zdeňka. Jirkovi se zdálo, že oba kamarádi znatelně blednou a potí se jim čelo. Najednou se Slávek zarazil, ozval se divný zvuk a z trenýrek mu začala vytékat nevábně vonící hnědá tekutina. Zdeňkovi to trvalo o chvíli déle, ale taky prošel ponižujícím kuřáckým křestem. Jediný Jirka se zvedl řka, „kluci, strašně smrdíte a já tu s vámi nebudu…“

Obrázek uživatele Jan Antonín Myslivec PaedDr.

Jan Antonín Mys...

Narodil se v květnu 1951 v Táboře, kde taky dlouhá léta žil. Dnes si užívá zaslouženého odpočinku na své chalupě v Bezděčíně, kousek od Tábora. Jedním z jeho koníčků je výtvarná stránka. Grafické listy, malba různou technikou a kreslený humor. Ten kreslí pro radost už od základky, kde rád karikoval kantory a nakonec se jím také stal. Kreslený humor je hlavně reakce na okolní dění, podané jeho úsměvem. První kreslený vtip mu vyšel na střední škole v krajském deníku. Postupně kreslil do různých deníků a časopisů. Dnes kreslí hlavně pro radost svou a svých přátel. Zpětná pozitivní reakce čtenářů i jeho přátel na kresby mu dává poznání, že kreslený humor je důležité koření života…

Líbilo? Sdílejte a udělejte radost přátelům
Další články s vtipy? Dejte like a dáme vědět!
Nejčtenější články
  1. 3 144 přečtení
  2. 2 367 přečtení
  3. 1 231 přečtení
  4. 918 přečtení