Vtipy, vtipné obrázky a černý humor k aktuálnímu dění

Charlie Hebdo v Německu

31 návštěv

Charlie Hebdo v Německu

Během svých dovolenkových toulek Německem jsem letos projížděl historickým přístavním a hansovním městem Stralsund. Městem, kde se nachází známá galerie kresleného humoru „Skurrileum „ o které jsem již psal. Nedaleko náměstí mne padla do oka trafika. A došlo mi, že by mohli mít na pultu humoristické noviny Charlie Hebdo. Moje tušení bylo správné. A já byl během pár okamžiků jejich čerstvým majitelem.
Snad není potřeba se detailně rozepisovat, že jde o francouzskou tiskovinu, jejíž redakci v lednu 2015 vyvraždili teroristé. Tento brutální čin vyvolal vlnu solidarity po celém světě. Mnozí pokrokoví lidé se hlásili k heslu „ Je suis Charlie „ čímž deklarovali svoji podporu svobodnému a ničím nesvázanému slovu a výtvarnému projevu. Bez tabu , bez omezení. A z nepříliš známých novin s malým nákladem se stal světový fenomén. Noviny začaly vycházet i v jiných zemích, náklad se mnohonásobně zvýšil, a my se s Charlie Hebdo můžeme setkat mimo jiné také v sousedním Německu.
Jde o šestnáctistránkový magazín na běžném novinovém papíře o velikosti A3. Vychází jednou týdně, do roka vychází 52 čísel. Cena jednoho výtisku je 4,0 eur. Je možné objednat 3 starší čísla v hodnotě 9,0 eur na vyzkoušení či seznámení se s tiskovinou. Internetové stránky najdete na www.charliehebdo-deutschland.de. Pokud byste redakci chtěli poslat příspěvek, emailová adresa je charlie@aboteam.de. A co se týká autorů kreseb, pod obrázky jsou podepsaní wurster, juin, HABILD, CoCo, Riss, foole, Felix, zorro a další.
Poměr psaného textu versus kreslený humor vyznívá ve prospěch psaných textů, úvah a zamyšlení. Články jsou však bohatě ilustrované, takže se nenudí ani čtenář nepříliš zběhlý v německém jazyku.
Co se výtvarné úrovně týká, myslím, že všichni naši začínající autoři a karikaturisté, hledající vlastní cestu, vlastní styl, by si měli noviny pozorně prostudovat a svoje kresebné pokusy konfrontovat s těmi tištěnými. V mnohém by jim to usnadnilo jejich cestu a zkrátilo dobu tápání a omylů. Je vidět, že autoři jsou vykreslení profesionálové a jejich výtvarný projev tomu odpovídá. Po stránce obsahové jsou kresby často „ na hraně“, avšak to je jeden z charakteristických znaků tohoto periodika. Citlivější povahy by mohli mít výhrady a výtky. Těm bych však jednoznačně doporučil, ať si Charlie Hebdo nekupují. Charlie Hebdo je prostě takové jaké je. Někoho nadchne a potěší, jiný je s opovržením hodí do popelnice. Jenom střílet by se kvůli otištěným obrázkům už nemělo.
Pro konkretní představu přidávám výběr humorných kreseb z novin. Titulní stránka ve mně evokuje otevřenou náruč „ matky „ Merkelové. Nápis : „ Pojďte domů „ tento můj pocit jenom umocňuje. Na zadní straně novin najdeme takovou směs, kresby na téma privilegií první dámy Francie, doporučení pro Angelu Merkelovou , nebo kritiku částky, za kterou klub PSG nakoupil fotbalistu Neymara. Stránka „ Léto v Amsterdamu „ je beze slov, s překladem se tedy nemusíme lámat hlavu. Tak jako tabákový průmysl reaguje na škodlivost kouření, tak i automobilový průmysl reaguje na škodlivé emise dieslových motorů. Skeč se jmenuje Šok z dieslových motorů a zobrazuje některé negativní dopady spalování nafty v dieslových motorech. Další kolekce kreseb se věnuje chaosu, který může způsobiit zpoždění vlaku. Po všech nepříjemných peripetiích, které zpoždění vlaku přináší, je na konci radostné zvolání: „ Díky zpoždění vlaku konečně můžeme čerpat dovolenou „ . A prostřední dvojstrana poněkud drsným způsobem reaguje na ošetření matek po porodu, kdy příliš utažené stehy při poporodním sešití hráze způsobují maminkám nesnáze a traumata.

Jirka Srna

2. Září 2017 - 10:21

Líbilo? Sdílejte a udělejte radost přátelům
Další články s vtipy? Dejte like a dáme vědět!
Nejčtenější články
  1. 1 879 přečtení
  2. 943 přečtení
  3. 808 přečtení
  4. 755 přečtení